Darmowy Kurs Pozycjonowania
od ebiznesy.pl i krzywy.pl

Błędy przy pozycjonowaniu - parszywa trzynastka

Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi. To prawda. Jednak przy pozycjonowaniu niektóre błędy mogą Cię bardzo drogo kosztować. Czasami zbyt drogo.
Dlatego dziś dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy przy pozycjonowaniu. Unikaj ich jak ognia!

Nr 1: Zbyt popularne słowa / frazy kluczowe

Jak wcześniej wspomniałem, na początku nie warto rzucać się z motyką na Słońce i próbować pozycjonować serwis na bardzo popularne słowa / frazy. Skup się najpierw na niszach - będzie Ci o wiele łatwiej, sporo się nauczysz, nabierzesz doświadczenia, a potem... droga na szczyt może być długa i wyboista, ale w pozycjonowaniu tak jak w życiu: wszystko jest możliwe i do osiągnięcia.

Nr 2: Robienie kopii innych stron / serwisów

Wiele osób właśnie tak pozycjonuje. Nie bierz z nich przykładu. Za duplikowanie treści (tzw. duplicate content) możesz zostać bardzo srogo ukarany. Dlatego ani sam nie kopiuj cudzych treści, ani nie kupuj takich rzeczy np. na aukcjach. To są śmieci!

Nr 3: Tuczenie domeny słowami kluczowymi

Owszem, Google przywiązuje pewną wagę (przy ocenie strony) do jej domeny. Dlatego niektórzy sądzą - błędnie zresztą - że korzystne jest tworzenie adresów wypchanych po brzegi słowami kluczowymi. Nie rób tego. Domena powinna być możliwie krótka i najlepiej z końcówką ".pl" (to oczywiście WIELKIE uproszczenie).

Jednak jeśli masz taką możliwość, wykup domenę ze słowem kluczowym w treści (może nawet dwoma). Przykład? Mój blog o e-biznesie: ebiznesy.pl.
Dlaczego jest to przydatne? Wiele osób linkuje do Twojego serwisu nie używając żadnych konkretnych słów / zwrotów w treści linku: dają tylko Twój adres! Dlatego jeśli Twoja domena to www.jakas_strona.pl, w takim przypadku będziesz wypozycjonowany na pewno na... "jakaś strona".

Nie przesadzaj również ze słowami kluczowymi w znacznikach (np. description). Możesz za to ostro polecieć w dół.

Nr 4: Zbyt szybkie zdobywanie linków

Cierpliwość. Musisz być cierpliwy. Naturalny przyrost linków do Twojego serwisu byłby raczej stopniowy i powolny, prawda? Google też tak uważa. Dlatego należy z tym bardzo uważać.
Szczególnie jeśli do strony prowadzi mało linków i domena jest młoda, powinieneś stopniowo zdobywać linki: powiedzmy kilka dziennie. W dalszej perspektywie czasowej oczywiście będziesz mógł zwiększać tę liczbę - nawet do kilkunastu.

Nr 5: Pozycjonowanie strony bez uprzedniej optymalizacji

Kolejność jest ZAWSZE następująca: najpierw optymalizacja, a później pozycjonowanie. NIGDY odwrotnie. Pozycjonowanie nie przygotowanej do tego celu strony nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Nr 6: Domena z "www" i bez

Wykupując domenę w zasadzie masz 2 domeny: z "www" i bez. Fajnie, prawda? Musisz jednak pamiętać o jednej rzeczy: dla Google te 2 adresy to 2 różne serwisy! Dlatego jeśli będziesz używać dla jednego serwisu takich 2 domen, możesz dostać karę za duplikowanie treści. Dlatego zdecyduj się na jeden z tych adresów (sam preferuję bez "www", bo jest krótszy), a następnie zrób przekierowanie 301.

Co to daje? Po pierwsze: masz 2 domeny, ale 1 serwis. Po drugie: nie ważne, co ktoś wpisze w pasku przeglądarki - zostanie automatycznie przekierowany na właściwą domenę. Możesz to sprawdzić wpisując www.ebiznesy.pl.

Nr 7: Umieszczanie treści na dole w kodzie strony

Ponieważ dla Google najważniejsza jest górna część strony, właśnie tam powinna znajdować się starannie przez Ciebie zoptymalizowana treść.
Warto użyć CSS dla osiągnięcia zamierzonego celu.

Nr 8: Wymiana linków

Sporo osób twierdzi, że najlepsze są linki ze stron o wysokim Page Rank i że tylko z takich warto mieć link. Nie jest to prawdą. Warto mieć linki do własnej strony z wielu serwisów: z tych o wysokim PR i tych z PR=2, 1 a nawet 0.
Niezwykle ważna jest tematyka linkującej strony. Im bardziej zbliżona do naszej, tym lepiej.
Ważne jest także, aby strona linkująca do nas była etycznie pozycjonowana - link z serwisu o tematyce erotycznej i / lub nielegalnie pozycjonowany może Ci nawet zaszkodzić! Więc uważaj.
Liczy się również to, gdzie na stronie umieszczony jest link. Jednym z najistotniejszych czynników jest oczywiście treść linku.
Żeby link był cokolwiek dla nas wart, musi podążyć za nim pajączek wyszukiwarki - dlatego nie może być zablokowany poleceniem nofollow.
Jak widać, nie tylko PR się liczy.

Nr 9: Wzajemne linkowanie

Często spotyka się tzw. linkowanie wzajemne, czyli ja umieszczam link do Ciebie a Ty do mnie. Takie linki niestety nie mają zbyt wielkiej mocy. Dlaczego? Google domyśla się, że nie są to linki naturalne tylko "uzgadniane".
Jak to ominąć? Staraj się, aby nigdy te same 2 strony 2 serwisów nie linkowały bezpośrednio do siebie. Zawsze linkuj do innych podstron.

Stosuj również zasadę "a-b,b-c,c-a". Co ona oznacza? Serwis "a" linkuje do "b", serwis "b" do "c", a następnie "c" do "a". Taki trójkąt wzajemnej adoracji. Tak jest bezpieczniej.
Pamiętaj: Google coraz lepiej wykrywa wymianę linków (słyszałem o banowaniu stron linkowanych za pomocą systemów do automatycznego linkowania). Miej to na uwadze.
Warto dodać, że jeśli strony mają podobną tematykę, szansa ukarania przez Google za wzajemne linkowanie jest niewielka. Sam tak robię.

Nr 10: Ograniczony dostęp do serwisu

Jeśli z jakichś względów część twojego serwisu jest dostępna dopiero po zalogowaniu się użytkownika, miej świadomość, że robot wyszukiwarki tam nie zajrzy. Więc z punktu widzenia pozycjonowania, strony te będą bezużyteczne
Dlatego staraj się, aby w takim przypadku przynajmniej strony dostępne bez logowania były dobrze zoptymalizowane.

Nr 11: Kiepski serwer

Myślisz pewnie, że serwer do pozycjonowania nijak się ma? Nie do końca. Wyszukiwarki coraz częściej zwracają uwagę na szybkość ładowania się strony. Oczywiście im szybciej, tym lepiej.
Jeśli Twoja strona będzie doskonała, szybka i pozbawiona błędów w kodzie, wolny serwer może stać się kulą u nogi. Nie warto wtedy korzystać z kiepskiego darmowego hostingu.
Przecież za 20-30 zł miesięcznie można mieć przyzwoity serwer współdzielony, który zdecydowanej większości użytkowników wystarczy.

Nr 12: Zaplecze na jednym serwerze

Niektórzy tworząc własne zaplecze pozycjonujące umieszczają wszystkie strony na jednym serwerze i tworzą dziesiątki subdomen. To błąd. Im bardziej różnią się adresy IP serwerów, z jakich prowadzą linki do Ciebie, tym lepiej.
Nie bój się korzystać dla mniej ważnych stron (z zaplecza) z darmowego hostingu i subdomen. Zaoszczędzisz trochę kasy, a efekt będzie zadowalający.

Nr 13: Zlecenie pozycjonowania amatorom

Niektórzy obiecują, że za 9,90 zł wypozycjonują Twój serwis. A świstak siedzi i zawija...
Pozycjonowanie nie może być zbyt tanie, bo wymaga wiele pracy. Jeśli ktoś oferuje cuda za kilka złotych, to masz jak w banku, że nie zrobi tego właściwie. I nie da Ci żadnej gwarancji.
Jeśli się zdecydujesz na usługi pozycjonowania, zlecaj pozycjonowanie TYLKO profesjonalnym firmom z renomą. Nigdy amatorom.
Oczywiście, moim zdaniem, najlepsze jest pozycjonowanie samemu, ale nie każdy może sobie na to pozwolić.

To oczywiście nie wszystkie błędy, jakie można popełnić przy pozycjonowaniu. Ale chyba jedne z najpowszechniejszych.
Uff, dość długa była ta lekcja.
Twoje ćwiczenie do wykonania na dzisiaj:
Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak to będzie, gdy Twój serwis będzie w czołówce w wynikach wyszukiwania Google na słowa / frazy, na których Ci zależy... Wyobraź sobie i pomyśl, że to nie czary powodują takie wyniki - to odpowiednie pozycjonowanie!

Darmowy Kurs Pozycjonowania - jeśli chcesz mieć dobre wyniki w pozycjonowaniu, cały czas edukuj się. Dzięki temu ni ebędziesz popełniał błędów, które popełnili inni. Ucz się na cudzych błędach - nie na własnych. Szczególnie w SEO każde potknięcie może kosztować Cię bardzo dużo...

Zapisz się na Darmowy Kurs Pozycjonowania

darmowy kurs pozycjonowania