Darmowy Kurs Pozycjonowania
od ebiznesy.pl i krzywy.pl

Słowa kluczowe - strategia w pozycjonowaniu stron internetowych

Od czego zacząć pozycjonowanie?

Pozycjonowanie serwisu WWW zawsze MUSI rozpocząć się od doboru słów kluczowych! Zapamiętaj to bardzo dobrze.
Na początku warto zająć się słowami lub frazami nieco mniej popularnymi (niszowymi). Najważniejsze jest dobieranie odpowiednich haseł, po jakich internauci będą szukali Twojej strony czy produktu. Jest duża szansa, że stosunkowo łatwo i szybko wypozycjonujesz swój serwis na kilka (lub więcej) zwrotów (rzadziej pojedynczych słów) mniej popularnych. Zacznij od tego.

Walka o wysokie pozycje dla słów /fraz bardzo popularnych może - szczególnie na samym początku Twojej działalności pozycjonerskiej - zakończyć się porażką.
Pamiętaj: lepiej być w Top10 (czyli na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania) na 10 mniej popularnych fraz, niż w drugiej dziesiątce na 1 bardzo popularne słowo.
Zdecydowana większość internautów ogląda TYLKO pierwszą stronę z wynikami. Na drugą zagląda już tylko kilka %, natomiast na dalsze strony... zapomnij o dalszych stronach.

Wyniki organiczne, naturalne, i linki sponsorowane

Pierwszych kilka wyników to najczęściej linki sponsorowane (czyli opłacone) - są zazwyczaj wyróżnione innym kolorem tła. Pod nimi zaczynają się tzw. wyniki organiczne, "naturalne".
Oczywiście określenie "naturalne" jest tutaj mocno naciągane, bo pomimo tego, że dany serwis nie płaci za reklamę w danej wyszukiwarce, to jest on pozycjonowany - a to z kolei oznacza, że wyniki dla tego serwisu nie są "naturalne", tylko zawyżone przez pozycjonowanie.

Z całkowicie naturalnym działaniem mielibyśmy do czynienia tylko wtedy, gdy dany serwis nie byłby w ogóle pozycjonowany. Jak wyglądałoby to w praktyce?
Po utworzeniu strony, wzrost jej pozycji w wynikach wyszukiwania następowałby w sposób stosunkowo wolny i spontaniczny, tzn. jeśli serwis byłby ciekawy i zawierałby interesujące, aktualne i poszukiwane przez internautów treści, administratorzy innych stron WWW sami dodawali by linki do tego serwisu. Tak wygląda idealna sytuacja...
W praktyce sytuacja z pozycjonowaniem wygląda bardzo podobnie do sportu zawodowego: niemal wszyscy "jadą" na dopingu, więc kto "nie bierze", ten ma marne szanse :-[
Podsumowując powyższe rozważania: zacznij od mniej popularnych fraz, a słowa /zwroty bardzo popularne zostaw na później.

Jak wybrać słowa kluczowe?

Dobra. Do rzeczy.
Jak w praktyce powinien wyglądać dobór słów kluczowych? Musisz:

 1. znać swój biznes
 2. znać swój rynek i przeanalizować konkurencję
 3. skorzystać z odpowiednich narzędzi
 4. wybrać dla siebie słowa /frazy kluczowe
 5. zoptymalizować swój serwis
Na początek tyle.
Nic się nie martw. Nie taki diabeł straszny...
Rozwińmy nieco temat.

Znaj swój biznes

Bez tego ani rusz. To jest podstawa. Musisz dokładnie wiedzieć:

 1. co oferujesz
 2. komu to oferujesz, kto jest Twoją grupą docelową (czyli najważniejszymi, najliczniejszymi, "głównymi" klientami)
 3. co chcesz osiągnąć
 4. jak szybko chcesz to osiągnąć
 5. jakimi dysponujesz środkami itp.
Jeszcze raz podkreślę: to jest podstawa. Nie mniej jednak jest to kurs pozycjonowania, więc nie będę rozwijał tutaj tego tematu. Jeśli Cię to interesuje (a powinno!), zajrzyj koniecznie na e-biznes blog i forum.ebiznesy.pl. Znajdziesz tam odpowiedzi na wiele pytań, lub spytasz - i uzyskasz je szybko.

Znaj swój rynek i przeanalizuj konkurencję

Musisz w tym śmigać. Bez tego nie uda Ci się osiągnąć wymarzonych rezultatów. Musisz wiedzieć, w czym się poruszasz.
Przy opracowywaniu słów kluczowych dla Twojego serwisu, koniecznie zajrzyj na strony Twojej konkurencji. Przyjrzyj im się. Zobacz, jak są zbudowane. Zwróć uwagę zarówno na treść tych serwisów, jak i znaczniki meta. Sprawdź upakowanie słów kluczowych: w tytule, opisie, tagu keywords, nagłówkach i treści. Przyjrzyj się linkom na stronie (anchor tekst) itp.

Znając konkurencję i rynek, będziesz w stanie odpowiednio przygotować swój serwis.
Jak podejrzeć kod strony? Bardzo prosto. W Firefoxie (którego szczerze polecam) wystarczy kliknąć menu widok i wybrać źródło strony lub użyć skrótu klawiaturowego ctrl+u. W Internet Explorerze: menu widok - opcja źródło.

Skorzystaj z odpowiednich narzędzi

To jest fajny etap pracy. Bardzo go lubię. Kiedyś webmasterzy i pozycjonerzy nie mieli tylu wspaniałych narzędzi do dyspozycji, ale... pozycjonować też było o niebo łatwiej.
Wróćmy jednak do naszych czasów.
Zajrzyj na następujące serwisy (i dodaj je do ulubionych!):

Wybierz dla siebie słowa / frazy kluczowe

Po analizie własnego biznesu, konkurencji oraz korzystając z wymienionych wyżej narzędzi, wybierasz dla siebie słowa i frazy kluczowe. Dodatkowo dobrym pomysłem jest pytanie znajomych, rodziny, przyjaciół, robienie testów, quizów etc. - aby dobrać odpowiednie słowa / frazy kluczowe. Niech ich będzie nawet 100 lub więcej. Nie szkodzi. Uszereguj je w takiej kolejności, w jakiej będziesz je pozycjonować. Napisz sobie komentarze, odnośniki, uwagi. Przyłóż się.

Zoptymalizuj swój serwis

To w zasadzie temat 2 kolejnych lekcji. Tutaj tylko sygnalizuję Ci, że to kolejny etap. Ściśle związany ze słowami kluczowymi.
Twoje ćwiczenia do wykonania:

 1. Zapoznaj się z narzędziem KeywordToolExternal
 2. Dobierz słowa i frazy kluczowe do swojego biznesu
 3. Utwórz tabelę w edytorze tekstowym lub (lepiej) skorzystaj z arkusza kalkulacyjnego i tam zrób szczegółowe zestawienie

Darmowy Kurs Pozycjonowania - dobór słów kluczowych to niezbędny początek każdej optymalizacji serwisu internetowego. Jeśli dopiero planujesz utworzyć stronę - masz jeszcze lepszą sytuację. Pamiętaj, że właściwe dobranie fraz kluczowych jest zadaniem strategicznym w pozycjonowaniu i ułatwi i przyśpieszy cały proces.

Zapisz się na Darmowy Kurs Pozycjonowania

darmowy kurs pozycjonowania