Darmowy Kurs Pozycjonowania
od ebiznesy.pl i krzywy.pl

Zdobywanie linków - zwykłe katalogi

Dobra. Przechodzimy do zdobywania linków (zobacz także, czym jest zaplecze pozycjonerskie). Trochę dziwnie to brzmi ("zdobywanie"), ale na tym właśnie to polega. Tylko część linków pozycjonujących "sama" do nas przyjdzie. Ale to za mało. Musimy sami zadbać o linki / łącza do naszego serwisu. Takie są dzisiejsze realia. I nieprędko się to zmieni. Lub nawet nigdy.

Co to jest katalog stron internetowych?

To witryna, na której znajdują się linki do różnych stron internetowych, pogrupowanych tematycznie. Najczęściej podaje się w katalogach tytuł strony, słowa kluczowe, opis i (czasami) krótkie streszczenie zawartości (czyli nieco dłuższy opis). Niektóre katalogi umożliwiają również umieszczanie linków w treści opisu - korzystaj z tego.

Dlaczego zwykłe katalogi?

Ponieważ jest pewien szczególny rodzaj katalogów stron, który zaliczyłbym do "niezwykłych". Stąd ten podział.
Dzisiejsza lekcja nie będzie zbyt długa, więc troszkę odpoczniesz. Choć może nie zupełnie...

Podzieliłem temat na 3 elementy:

Więc po kolei.

Katalogi wyszukiwarek

Nie jest to do końca poprawne sformułowanie. To nie są katalogi należące do wyszukiwarek, tylko takie, które wyszukiwarki te traktują "specjalnie". Czyli jest to dla nas istotne.

Katalogi najważniejszych wyszukiwarek

Google - Open Directory Project: www.dmoz.org
Onet.pl - Ogólnopolski Katalog Onetu: katalog.onet.pl
Wirtualna Polska - Katalog WP - katalog.wp.pl
Zacznij od nich. Jeśli masz "po łebkach" dodawać wpisy w przyszłości, to chociaż do tych 3 się przyłóż, OK?
Często strony, które znajdują się w "katalogu wyszukiwarki" są wyżej w rankingu.

Pozostałe "zwykłe" katalogi

Katalogi tworzone są najczęściej przez pozycjonerów. Służą głównie im, musisz zdawać sobie z tego sprawę. Lecz jeśli ktoś się wysilił i postawił katalog, z którego korzystasz, to nie miej mu za złe, że korzysta z tego. To jego prawo.

Do utworzenia katalogu potrzebny jest jakiś skrypt. Najpopularniejsze są do dziś tzw. Qlweb. Jest wiele innych katalogów tego typu (np. Joomla!, Linker, Otwarty Mini czy CnCat). W zasadzie działają podobnie.

W Sieci są tysiące katalogów. Wpisz w Google "katalog stron" i przeglądaj do woli. Są również spisy katalogów, ułatwiające zadanie, ale często są stronnicze - więc nie będę tu nikogo reklamował.

Automatyzacja katalogowania

Jest to szerszy temat. Ja tutaj tylko go zasygnalizuję i dam Ci ogólne wskazówki.
Ręczne katalogowanie, czyli mozolne wchodzenie na poszczególne serwisy i dodawanie wpisów jest niezwykle czasochłonne. Dlatego powstały automaty, diametralnie przyspieszające ten proces. Muszę Cię jednak ostrzec: automat jest czasami zawodny! Pamiętaj o tym. Szczególnie wtedy, gdy będziesz chciał automatycznie katalogować swoje kluczowe serwisy.

Co to oznacza, że automaty są zawodne?

Różnie bywa: czasami nie dodadzą wpisu, czasami dodadzą stronę do złej kategorii etc. A strona "o samochodach" w kategorii "dla dziecka" to SPAM. Nie jest to jakoś szczególnie groźne dla Ciebie, ale uważaj.

Jakie programy polecam? Dwa. Jeden niemal w pełni zautomatyzowany, a drugi półautomatyczny. Chodzi o Publikera i Seolight.

System Publiker

To świetny skrypt. Licencja na program kosztuje około 300-400 zł. Ale warto. Naprawdę. Możesz katalogować nieograniczoną liczbę stron.
Skrypt instaluje się na serwerze. Konfiguracja jest dosyć prosta. W razie problemów, autor skryptu służy pomocą.
Skonfiguruj katalogowanie swojej strony najlepiej jak potrafisz.

Program Seolight

Rewelacja. Półautomatyczny program. Co to oznacza? Że program za nas wypełnia formularze, sugeruje kategorie dodania wpisu i nawet czasem sam "klika" dodaj...

Mam dla Ciebie jedną ogólną radę w tym temacie:
Strony mniej ważne dla Ciebie (np. te z Twojego zaplecza) pozycjonuj za pomocą Publikera. Pozostałe serwisy - Seolight. Ja też tak robię. I nie tylko ja.

Katalogowanie pomaga zwiększyć pozycję strony, ale najczęściej nie wystarcza. W ten sposób wypozycjonujesz tylko bardzo mało popularne słowa / frazy. Ale warto katalogować. W końcu "link to link".

Twoje ćwiczenia do wykonania:

Darmowy Kurs Pozycjonowania - dodawanie do katalogów to jeden z elementów skutecznego pozycjonowania stron internetowych. Zapisz się na Darmowy Kurs SEO i poznaj inne techniki pozycjonowania!

Zapisz się na Darmowy Kurs Pozycjonowania

darmowy kurs pozycjonowania